Tagi

Archiwum

Z postindustrialnej przestrzeni, czyli historia loftów

~red., 2010-09-23
Historia loftów ma swoje początki około 1900 roku. Wtedy to, po raz pierwszy olbrzymie hale dawnych magazynów i fabryk zostały wykorzystane jako pracownie przez paryską bohemę.

Doskonale doświetlone, otwarte przestrzenie z wysokimi sufitami i olbrzymimi oknami nie dość, że posiadały niskie czynsze, to okazały się dla młodych artystów doskonałą przestrzenią do twórczej pracy, a z czasem również i zamieszkania.
Moda na zamieszkanie w lofcie przyszła jednak dopiero w latach 60 XX wieku, kiedy to w Nowym Yorku i kilku innych amerykańskich miastach adaptacją postindustrialnych pomieszczeń ponownie zainteresowały się środowiska artystyczne. Te przestronne i oryginalne, ale cokolwiek surowe wnętrza dzięki ich własnej wyobraźni i niekonwencjonalnym pomysłom stawały się wygodnym mieszkaniem, a niekiedy jednocześnie spokojną pracownią. Lofty utożsamiane ze stylem życia artystycznej bohemy stały się symbolem twórczej swobody i indywidualizmu.

Z biegiem czasu unikalny klimat i niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne loftów zaczęły zdobywać coraz większe uznanie również poza środowiskiem artystycznym. Coraz częściej surowe fabryczne mury i ogromne jasne przestrzenie stawały się tworzywem w rękach architektów i projektantów wnętrz pracujących na zlecenie ekonomicznej elity - osób powiązanych ze światem sztuki i show biznesu, ale również biznesmenów i kadry menadżerskiej. Wymagający klienci poszukując indywidualizmu i awangardowych rozwiązań oczekiwali również nowej jakości i komfortu. Ceny loftów zaczęły szybować w górę, czyniąc tego typu nieruchomości niezwykle atrakcyjną inwestycją i synonimem prestiżu.

Planiści w panującej modzie dość szybko dostrzegli możliwości rewitalizacyjne zapomnianych dzielnic miast. Swoją drugą szansę uzyskały w ten sposób opustoszałe fabryczne hale, składy magazynowe i portowe doki w wielu amerykańskich i europejskich miastach. Tak powstawały kultowe dziś dzielnice Nowego Jorku, Bostonu, Londynu, Berlina czy Paryża.
Wkrótce zaczęto również projektować współczesne mieszkania nawiązujące stylem do dawnych loftów , jak i pozbawione elementów industrialnych, ale posiadające cechy stanowiące kwintesencję loftu: otwartą przestrzeń, wysokie sufity i duże przeszklenia.

To co jednak zdecydowanie odróżnia nowobudowane lofty od starych, to przede wszystkim bezpieczne lokalizacje w centrach miast lub w kompleksach mieszkalnych powstających na przedmieściach, w otoczeniu wyjątkowych walorów natury. Nowe obiekty loftowe wyróżnia również nowoczesna architektura, zastosowanie wysokiej jakości, ekologicznych i bezpiecznych materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz wyposażenie tych obiektów w najnowsze technologie i udogodnienia dostępne na rynku, takie jak: szybkobieżne windy, systemy alarmowe i wizyjne, kontrola dostępu czy instalacje kominkowe i wentylacyjne. Przewaga nowopowstających obiektów nad już istniejącym widoczna jest także w możliwościach aranżacyjnych już na etapie projektowym. Nie wszystkie pomysły można bowiem zrealizować w starych, nierzadko objętych nadzorem konserwatorskim obiektach zabytkowych.

Komentarze: 0
Wydrukuj artykułAby dodać komentarz, Zaloguj się!