Tagi

Archiwum

Życie jak film

~red., 2011-05-13
Jest styczeń. Rok 1987. Dla 15-letniego chłopca mieszkającego na jednym z gdańskich osiedli z "wielkiej płyty" rzeczywistość jawi się w zdecydowanie szaro-burych odcieniach. Ucieczką w zupełnie inny świat jest sala kinowa - tu otwiera się przed nim kolorowy i pełen magii świat zachodniej kinematografii.

Na ekranie migają pierwsze kadry premierowego pokazu filmu "Nieśmiertelny" z niezapomnianą rolą Christophera Lamberta. Akcja toczy się w rytm dziś już kultowej muzyki zespołu Queen. Kadry zmieniają się w szaleńczym tempie by nagle zwolnić w nowojorskim mieszkaniu głównego bohatera, a raczej w czymś, co za mieszkanie miało mu służyć. Dziś nazywamy takie przestrzenie loftami, jednak wówczas, w blokowej rzeczywistości było to coś wyjątkowego. Scena ta, o znikomym znaczeniu dla narracji filmu, w wyobraźni młodego człowieka odciska jednak swoje piętno - wówczas to, w jego głowie pojawiła się myśl, aby móc tak zamieszkać w przyszłości.

Z czasem w kolejnych projekcjach obrazów zza oceanu odnajdywał nowe pasjonujące wnętrza o cechach loftów. Otwarta przestrzeń, swoboda niebanalnej aranżacji, wysokie sufity, ogromne przeszklone ściany, nonszalanckie łączenie surowych struktur betonu i stali z miękkimi i ciepłymi fakturami tkanin i drewna, zimne i czyste szkło oraz podwieszone antresole. Przestrzeń, światło i nieograniczone możliwości fascynowały młodego człowieka poszukującego prawdy o architekturze.

Kilka lat później, będąc na studiach otrzymał stypendium w Paryskiej Sorbonie. W stolicy Francji poznał inne oblicze loftu - pofabryczne przestrzenie zaadoptowane na potrzeby mieszkalne przez artystów i towarzyską bohemę stolicy. Poprzez wizyty w pracowniach malarzy, muzyków i marszandów poznał historię loftów. Nieco później, gdy w jednej z londyńskich pracowni odbywał staż, na jego oczach dokonywały się zmiany londyńskich doków w nowoczesną i niezwykle modną dzielnicę mieszkalną. Wówczas pojął jak szybko nieruchomości, które jeszcze niedawno niezauważane, dziś zyskują na wartości.

Na ekrany wchodzi "Adwokat Diabła" z doskonałą rolą Ala Pacino i Keanu Reeves. Nowojorski loft robi wrażenie nie tylko na bohaterze filmu, ale i na młodym adepcie architektury. Wyjeżdża do Nowego Jorku. To tutaj idea loftów osiągnęła najwyższa formę zarówno w architekturze, jak i w designie wnętrz osiągając szczyty w przestronnej formie penthaus'ów . Wróciły wspomnienia i kadry z filmów oglądanych przez lata. W mieście Woodego Allena i Johna Lennona zrozumiał czego najbardziej brakuje wolnemu człowiekowi w wielkim mieście - przestrzeni. Lofty zlokalizowane w obrębie Centralparku czy Piątej Alei to powietrze, słońce i nieskrępowanie. Spotkania z ich mieszkańcami utwierdzają go w przekonaniu, że w niewielkim stopniu różnią się od postaci z jego ulubionych filmów. Niezależni, odważni, osiągający sukces, otwarci i towarzyscy, utalentowani i profesjonalni w swojej dziedzinie, przedstawiciele zawodów artystycznych, ale także bankowcy, lekarze, inżynierowie i politycy.

Na progu dorosłego życia młody adiunkt wiedział już czego poszukuje i jak pragnie mieszkać. Poszukując swojego miejsca na ziemi poznaje swoją drugą połowę i wraca do kraju. Lofty w Polsce to jednak dopiero przyszłość - niezwykle interesująca i inwestycyjnie pasjonująca lecz jednak przyszłość. Pojedyncze projekty deweloperskie, takie jak gliwicki Bolko, żyrardowska Przędzalnia, łódzka fabryka Scheiblera to projekty ciekawe lecz zbyt odległe od jego ukochanego Trójmiasta. Na ekrany wchodzi druga część "Nagiego Instynktu". Piękne i chłodne wnętrza londyńskiego loftu, który zamieszkuje bohaterka grana przez Sharon Stone, mobilizują go do realizacji marzeń. Nie chce jednak adaptować starych wnętrz. Wrzeszczeńskie kamienice czy oliwskie pałace to ciekawe propozycje ale w większości to stuletnie budynki ze swoimi ograniczeniami technicznymi.

Na świat przychodzi jego pierwszy syn. Bezpieczeństwo, jakość i atesty użytych materiałów mają dla niego, jako architekta równie duże znaczenie jak architektura, niebanalny wystrój wnętrz i klimat otoczenia. Jest jak bohaterowie filmów - zbuntowany i oczekujący niemożliwego, ale mający świadomość swoich potrzeb i możliwości, odważny i bezkompromisowy. Wreszcie znajduje. Wybór pada na przestronny loft w nowym budownictwie w samym centrum Wrzeszcza. Ponad 100 metrów przestrzeni mieszkalnej , ogromny taras (to ulubione miejsce zabawy jego syna) i antresola, która pomieści potężny zbiór książek i płyt z filmami - pasje, które dzieli wraz z żoną. Cieszy go, że jego bliscy czują się tu swobodnie i bezpiecznie, a on spełnił swoje chłopięce marzenia zapoczątkowane wiele lat temu, w ciemnej sali kinowej podczas filmowego seansu.
Wychodzi na taras pijąc kawę i patrząc na zachodzące nad Gdańskiem słońce czuje się dumny i spełniony. W myślach może nawet trochę jak "Nieśmiertelny"…

Komentarze: 0
Wydrukuj artykułAby dodać komentarz, Zaloguj się!