Tagi

Archiwum

Wyróżnienie równorzędne w konkursie Loft Design - "CIRCLE" autorzy: Anna Porębska, Adam Zwierzyński (MUS Architects) - Katowice

Anna Porębska, Adam Zwierzyński (MUS Architects), 2011-09-30
Idea - W zadanej przestrzeni wydzielono elementy funkcjonalne i zapisano je w postaci swobodnie rozproszonych bloków - okręgów. Układ poddano obróbce, modyfikując bloki pod względem ładu przestrzennego, funkcjonalnego, a także wielkości i ergonomii przestrzeni.

Uzyskaną kompozycję brył opleciono czymś na kształt wstęgi lub nici. Nić wije się po całym mieszkaniu, owijając bryły - bloki funkcjonalne, snując się po suficie; spina wizualnie wszystkie elementy układu w jedną homogeniczną całość.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Mieszkanie ukształtowano w oparciu o przyjęte ideowo okrągłe elementy funkcjonalne i otwartą przestrzeń jaka kształtuje się pomiędzy okręgami. Poziom I. Strefę dzienną tworzą: otwarty salon z lekkimi, ażurowymi schodami krętymi prowadzącymi na antresolę, jadalnia, kuchnia z okrągłą wyspą i wysoką zabudową wzdłuż ściany oraz blok wc z pralką i wydzieloną od strony salonu strefą pracy. Część tą można otwierać, zamykać, dostosowując ją do potrzeb dnia codziennego (przestrzeń wielofunkcyjna).

Lekkie stalowe schody nie ograniczają przestrzeni, urozmaicają ją, tworząc ciekawy element na tle wysokiej na dwie kondygnacje ściany wykończonej białymi płytami okładzinowymi (wertykalne w regularnym rytmie). W salonie znajdują się okrągłe pufy luźno ułożone w obrębie strefy wypoczynkowej, podkreślając swobodę układu.

Otwarte plany "pokoi" przenikają się wzajemnie i wraz z luźno ulokowanymi elementami zamkniętych części mieszkania w każdym miejscu tworzą inne, niepowtarzalne widoki.
Poziom II. Antresola jest strefą prywatną dla mieszkających tu osób. Kontynuuje ideowe założenia projektu. Znajduje się tu obszerna sypialnia z okrągłym łóżkiem, łazienka oraz garderoba z podziałem dla dwóch osób. Poziom ma otwarty plan, intymności nadają mu okrągłe kształty łazienki i garderoby.

ROZWIĄZANIA MATERIAŁOWE. KOLORYSTYKA
Chcąc nadać mieszkaniu spójnego charakteru przyjęto trzy materiały wiodące. Po mieszkaniu wije się i owija poszczególne bryły jasne gięte drewno - cienka wstęga. Jest to element wiodący w całości przestrzeni. Nić - wstęga jest akcentem dominującym przestrzeń, kreującym jej kuluary.
Większość elementów wyposażenia i wykończenia wnętrza wykonana jest w bieli. Stając się tłem dla wijących się nici. Białe są kręte schody stalowe, wysoka zabudowa wykonana z płyty meblarskiej, ściany i sufity.
Toalety utrzymane w bieli, w całości wykończone mozaiką z drobnych okrągłych kafelek (np. Hoppe). Posadzka betonowa, polerowana.

WYPOSAŻENIE
Większość mebli ze względu na swój nietypowy charakter należy wykonać na zamówienie. Oświetlenie. Zastosowano lampy firmy Flos z Serii pure i tubolar bells, a także Delta Lights - Delta Hyperfocal oraz Glow-Piantana. Ceramika sanitarna Koło lub Catalano. Meble. Stół - Magis, Bambo Table, krzesła - biała odmiana nieśmiertelnej "mrówki" Arne Jacobsena (The Ant Chair).

Komentarze: 0
Wydrukuj artykułAby dodać komentarz, Zaloguj się!